Štetka lesná

Štetka lesná – tradičný sprievodca očistou a vitalitou
Štetka lesná (Dipsacus fullonum), známa aj ako lesná štetina alebo divoká štetka, je mohutná dvojročná rastlina s charakteristickým bodliakovitým vzhľadom. Rastie najmä na okrajoch lesov, lúk a v priekopách. V ľudovom liečiteľstve má dlhú históriu využitia, predovšetkým v oblasti očisty tela a regenerácie po chorobách.

Tradične bola využívaná na podporu močového ústrojenstva, pri bolestiach kĺbov či detoxikačných kúrach. Ľudoví bylinkári ju odporúčali ako prostriedok pri dlhodobej únave, na podporu vitality, ale aj ako súčasť protizápalových kúr. 

Zaujímavosti z tradičného využitia štetky lesnej:

Očista a detoxikácia:
V ľudovej praxi sa štetka používala pri očistných kúrach, najmä zameraných na močové cesty a kĺby, kde sa predpokladala schopnosť pomôcť s vylučovaním usadenín.

Kĺby a svaly:
Bývala vyhľadávaná pri nepohodlí v kĺboch a svaloch – ako podpora pohyblivosti a uvoľnenia.

Regenerácia a imunita:
Tradične sa spájala s obdobím po prekonaní choroby, kedy sa využívala na "obnovenie síl" a posilnenie celkového stavu organizmu.

Vitalita a energia:
Podľa starých zápisov mala štetka lesná schopnosť posilniť životnú energiu, dodať jasnosť mysle a telesnú pohodu.

Tinktúra zo štetky lesnej
Tinktúra je jednoduchý a praktický spôsob, ako využiť silu tejto byliny. Vďaka koncentrovanej forme sa stáva obľúbenou súčasťou rôznych očistných a revitalizačných režimov.

Objednať tinktúru: https://www.herbazika.sk/tinktura-stetka-lesna/

Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.