Herbár

Angelika čínska
Angelika čínska

Angelika čínska – bylina s dlhou tradíciou a výnimočnými účinkami

Angelika čínska (Angelica sinensis), známa aj ako „ženský ženšen“, je jednou z najcennejších bylín tradičnej čínskej medicíny. Jej účinky sú oceňované už viac ako 2000 rokov, pričom sa využíva najmä na podporu hormonálnej rovnováhy, krvného obehu a celkovej vitality. Rastie v oblastiach Číny, Japonska a Kórey a je známa svojím priaznivým vplyvom na ženské zdravie.

Táto bylina obsahuje unikátne zlúčeniny, ktoré sa historicky spájajú s podporou organizmu pri hormonálnych zmenách, posilnením nervového systému a zlepšením celkovej pohody. V minulosti sa využívala na zmiernenie menštruačných ťažkostí, posilnenie krvného obehu a podporu imunity. Angelika čínska je tiež známa ako prírodný stimulant, ktorý pomáha pri únave a strese.

Jednou z praktických foriem, ako zaradiť angeliku čínsku do každodenného režimu, je tinktúra – koncentrovaný výťažok, ktorý umožňuje jednoduché dávkovanie.

Zaujímavosti z tradičného využitia angeliky čínskej:

  • Ženská harmónia: Dlhodobo sa spája s podporou organizmu pri hormonálnych výkyvoch.

  • Podpora krvného obehu: V minulosti sa využívala na posilnenie lymfatického systému a zlepšenie cirkulácie krvi.

  • Relaxácia a pohoda: Je známa svojimi účinkami pri strese, únave a nervovom napätí.

  • Ochrana organizmu: Obsahuje látky, ktoré sa spájali s podporou imunity a prirodzených regeneračných procesov.

Tinktúra z angeliky čínskej Praktický spôsob, ako zaradiť túto bylinu do bežného režimu a využiť jej prirodzené vlastnosti.

Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Čítať článok
Bylinná zmes Kašel č. 1
Bylinná zmes Kašel č. 1

Kašeľ č. 1 – jemná bylinná podpora pri podráždených dýchacích cestách

Tinktúra Kašeľ č. 1 je starostlivo navrhnutá kombinácia piatich tradičných bylín – slez maurský, skorocel kopijovitý, šalvia lekárska, prvosienka jarná a podbeľ liečivý. V ľudovej tradícii sa tieto rastliny využívali pri kašli, zahlienení, podráždení hrdla a zápaloch horných dýchacích ciest. Ich kombinácia vytvára harmonický prírodný komplex, ktorý bol obľúbený najmä pri suchom a dráždivom kašli.

Zmes spája jemnosť slezu a prvosienky s účinkami šalvie a skorocela, ktoré boli známe najmä svojimi dezinfekčnými a protizápalovými vlastnosťami. Tinktúra predstavuje praktickú formu užívania týchto bylín počas sezóny nachladnutí.


Zaujímavosti z tradičného využitia jednotlivých zložiek:

Slez maurský
Používaný pri zápaloch hrdla a slizníc, v ľudovej tradícii sa spájal s upokojením podráždenia a uľahčením vykašliavania.

Skorocel kopijovitý
Známy svojím antibakteriálnym a protizápalovým pôsobením. Bylinkári ho odporúčali pri chronických zápaloch horných dýchacích ciest.

Šalvia lekárska
Tradične využívaná na kloktanie, podporovala zdravie slizníc a prirodzené čistenie hrdla.

Prvosienka jarná
Obľúbená bylina pri chrípke a prechladnutí. V ľudovej medicíne bola cenená pre svoje odkašliavacie účinky a schopnosť prečistiť dýchacie cesty.

Podbeľ liečivý
Pôsobí hlienotvorne a sekretolyticky – v tradičnej praxi bol využívaný pri zahlienení a ťažšom dýchaní.


Tinktúra Kašeľ č. 1

Koncentrovaná forma tradičných bylín pre každodennú podporu dýchacieho systému.


Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Čítať článok
Bylinná zmes Kašeľ č. 2
Bylinná zmes Kašeľ č. 2

bylinná zmes pre dýchacie cesty

Kašeľ č. 2 je tinktúra vytvorená zo štyroch tradične používaných bylín – divozela veľkokvetého, tymianu, podbeľa a echinacey purpurovej. Tieto rastliny boli v ľudovej tradícii využívané najmä na prirodzenú podporu dýchacieho systému pri suchom a dráždivom kašli, ale aj pri zápaloch priedušiek či bolestiach hrdla.

Zmes bylín spája jemnosť a silu rastlín, ktoré si svoje miesto našli v bylinkárstve po celé generácie.


Zaujímavosti z tradičného využitia jednotlivých zložiek:

Divozel veľkokvetý
Bylina s jemnými žltými kvetmi, ktorá sa v minulosti spájala s podporou priedušiek a uľahčením vykašliavania. Tradične sa využívala pri zápaloch horných dýchacích ciest, bronchitíde aj astme.

Tymian obyčajný
Aromatická rastlina, známa nielen v kuchyni, ale aj v liečiteľstve. V ľudovej medicíne sa spája s dezinfekčnými účinkami na pľúca a úľavou pri bolesti hrdla či kašli.

Podbeľ liečivý
Rastlina s charakteristickými žltými kvetmi, ktorá sa tradične používala pri zahlienení a podráždení slizníc dýchacích ciest. Často sa odporúčala pri laryngitíde či pľúcnych zápaloch.

Echinacea purpurová
Známa bylina v oblasti prírodnej podpory imunity. V ľudovej tradícii bola považovaná za prírodné antibiotikum a prostriedok na posilnenie obranyschopnosti.


Tinktúra Kašeľ č. 2

Je praktickou a koncentrovanou formou, ako zaradiť túto bylinnú zmes do bežnej starostlivosti o dýchací systém.


Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Čítať článok
Deväťsil lekársky
Deväťsil lekársky

Deväťsil lekársky – mohutná bylina s výnimočnými účinkami

Deväťsil lekársky (Petasites hybridus) je impozantná rastlina s veľkými listami a dlhoročnou tradíciou v ľudovom bylinkárstve. Už od stredoveku si získaval pozornosť ako prírodná pomoc pri problémoch s dýchaním, trávením či migrénami. Rastie v blízkosti vodných tokov, vlhkých lúk a svahov, najmä v Európe a častiach Ázie.

Táto mohutná bylina sa vyznačuje obsahom špecifických látok – petasínov, ktoré sa v tradičnej praxi spájali so schopnosťou upokojiť dýchacie cesty, zmierniť bolesti hlavy a podporiť celkové uvoľnenie. V minulosti sa koreň deväťsilu používal ako prirodzený prostriedok na tlmenie kašľa, úľavu pri astme a podporu trávenia. Ľudoví liečitelia ho odporúčali aj ženám pri silnejšom menštruačnom krvácaní a pri migrénach.

Jednou z praktických foriem využitia deväťsilu je tinktúra – koncentrovaný výťažok, ktorý umožňuje jednoduché a pohodlné dávkovanie.


Zaujímavosti z tradičného využitia deväťsilu lekárskeho:

Podpora dýchacích ciest:
V ľudovej tradícii bol deväťsil obľúbený pri zahlienení, kašli a sťaženom dýchaní.

Pomoc pri migréne:
Korene deväťsilu sa v minulosti odporúčali ako prírodná pomoc pri bolestiach hlavy a napätí.

Úľava pri menštruačných ťažkostiach:
Deväťsil sa tradične využíval ako pomoc pri bolestivej menštruácii a silnom krvácaní.

Tráviaca pohoda:
Rastlina bola známa tým, že podporovala trávenie a pôsobila proti nadúvaniu.

Vonkajšie použitie:
Zápary a obklady z deväťsilu sa kedysi používali na podporu hojenia rán a upokojenie podráždenej pokožky.


Tinktúra z deväťsilu lekárskeho

Je praktickým spôsobom, ako zaradiť túto tradične cenenú bylinu do každodenného režimu.


Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Čítať článok
Ploštičník
Ploštičník

Ploštičník strapcovitý – bylina s tradíciou a mnohými prínosmi

Ploštičník strapcovitý (Actaea racemosa) je rastlina, ktorá už stáročia priťahuje pozornosť svojimi elegantnými kvetmi a významnými účinkami. Pôvodom pochádza zo Severnej Ameriky, kde bola po generácie využívaná pre svoje priaznivé vlastnosti. Dnes je cenený najmä v oblasti podpory ženského zdravia, nervového systému a hormonálnej rovnováhy.

Táto bylina obsahuje unikátne prírodné zlúčeniny, ktoré sa tradične spájajú s udržiavaním pohody a vitality. V minulosti bola využívaná najmä pri prejavoch menopauzy a celkovej podpore organizmu počas hormonálnych zmien. Ploštičník sa tiež osvedčil pri relaxácii, zmiernení stresu či podpore nervového systému.

Jednou z praktických foriem, ako zaradiť ploštičník strapcovitý do bežného režimu, je tinktúra – koncentrovaný výťažok, ktorý umožňuje jednoduché dávkovanie.

Zaujímavosti z tradičného využitia ploštičníka strapcovitého:

  • Ženské zdravie: Pôvodne bol využívaný na prirodzenú podporu organizmu pri hormonálnych výkyvoch.

  • Relaxácia a pohoda: V minulosti bol známy svojimi účinkami pri strese a nervovom napätí.

  • Pohybový aparát: Obsahuje látky, ktoré sa spájali s podporou pri zápaloch kĺbov a svalov.

  • Podpora imunity: Pomáha telu pri adaptácii na vonkajšie podmienky a podporuje celkovú odolnosť organizmu.

Tinktúra z ploštičníka strapcovitého Je pohodlným spôsobom, ako zaradiť túto bylinu do každodenného života a využiť jej prirodzené vlastnosti.

Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

 

Čítať článok
Praslička roľná
Praslička roľná

Praslička roľná – rastlina s históriou a širokým využitím

Praslička roľná (Equisetum arvense) je starobylá bylina, ktorá zaujme nielen svojím vzhľadom pripomínajúcim konský chvost, ale aj dlhoročným využívaním v tradičných receptúrach. Nájdeme ju najmä vo vlhkom prostredí, ako sú brehy riek, lúky či piesočnaté miesta s dostatkom vody.

Táto rastlina je prirodzene bohatá na oxid kremičitý a ďalšie prospešné látky, a preto sa často spája s podporou celkového zdravého životného štýlu. V minulosti sa využívala v starostlivosti o pleť, zuby, vlasy či pohybový aparát. Jej vlastnosti boli oceňované najmä v súvislosti s prirodzenou obnovou a posilňovaním tkanív, ako aj v období zvýšenej fyzickej záťaže.

Jednou z foriem, ako zaradiť prasličku roľnú do bežného režimu, je tinktúra – praktický výťažok z rastliny, ktorý umožňuje jednoduché dávkovanie.


Zaujímavosti z tradičného využitia prasličky roľnej:

  • Rastlina je prirodzeným zdrojom oxidu kremičitého, ktorý sa tradične spájal s pevnosťou kostí a pružnosťou pokožky.

  • V ľudovom bylinkárstve bola obľúbená pre svoj prínos v starostlivosti o močové cesty.

  • Obsahuje látky, ktoré boli v minulosti skúmané pre ich schopnosť pôsobiť ako antioxidanty alebo podporiť prirodzené procesy v tele.

  • Praslička patrí medzi obľúbené byliny aj v oblasti prírodnej kozmetiky.


Tinktúra z prasličky roľnej
Je praktickou a koncentrovanou formou výťažku, ktorú si môžete zaradiť do svojho denného režimu.

Tento text slúži výlučne na informačné účely a nepredstavuje zdravotné tvrdenie v zmysle nariadenia EÚ č. 432/2012. Výživový doplnok nenahrádza pestrú a vyváženú stravu.

Čítať článok
6 položiek celkom